Amikor költségvetést készítesz, akkor tulajdonképpen felosztod a jövedelmedet a szükségleteid és a vágyaid között és próbálod megteremteni az egyensúlyt. Nézzük az alapokat. Mi a szükség és mi a vágy?
Az alapvető szükségletekhez sorolhatjuk a lakhatást, a ruházatot, az ételt és a vizet – ezek nélkülözhetetlenek. Aztán jöhet a kérdés, hogy de mennyire felszerelt lakás? Milyen márkájú ruha? És akkor a többi kiadásról még nem is beszéltünk. Az vajon szükségnek vagy vágynak számít?
Határozd meg a saját szükségleteidet és vágyaidat!
Nos, nekem az az alapelvem, hogy különbözőek vagyunk, tehát a szükség és vágy megítélése is csak szubjektív dolog lehet. Ezért azt ajánlom Neked, hogy írj egy saját listát. Neked mi számít szükségnek és mi vágynak? Jól gondolj át mindent! És próbáld meg a költségvetésedet ennek mentén tervezni.
Ha nem veszed figyelembe a saját személyiségedet, akkor sokkal nehezebb lesz kitartanod a költségvetésed mellett. Nem fogod a magadénak érezni, nem fogod tudni betartani a felállatott kereteket, holott nem az a cél, hogy rosszul érezd magad a költéseid miatt.
A cél az, hogy meg tudd valósítani a pénzügyi céljaidat úgy, hogy közben élvezed is az egészet. Nem kell mindenről lemondani, nem kell kőbe vésni a dolgokat. Legyen a költségvetésed rugalmas, de közben következetes!
Lehet, hogy azért van autód, mert azzal gyorsabban eljutsz a munkahelyedre és vissza, így időt spórolva, és mondjuk emiatt többet lehetsz a családoddal. Ha neked fontos a családdal töltött idő, akkor még ha drágább is az utazás autóval, akkor is rászánod azt a pénzt, és ez teljesen rendben van. Egyébként ez nálunk is így van. A férjemnek jóval korábban kellene kelnie, és délután később érne haza, ha autóbusszal járna, ezért mi hajlandók vagyunk kifizetni ezt a havi többletköltséget.
De ha csak azért van autód, mert a szomszédnak is van, akkor az pénzügyi szempontból nem egy jó döntés. Azt a pénzt, amit az autóra költesz, inkább befektethetnéd, hogy később, amikor valóban szükséged lesz egy autóra, hitel nélkül könnyedén vehess egyet magadnak. Ugye milyen jó érzés lenne?
A legfontosabb, hogy mindig saját magadat és a családodat nézd. Ne mást utánozz, mert az nem TE vagy! Lehet inspirálódni, kipróbálni dolgokat, de ne ragaszkodj hozzá görcsösen, ha nem úgy sikerül, ahogy elképzelted. Mindig a saját céljaid, szükségleteid és vágyaid vezéreljenek!
Arról, hogy miért érdemes költségvetést készíteni, ebben a bejegyzésemben olvashatsz.
Ha szeretnél végre kilépni a mókuskerékből és pár éven belül megteremteni egy nyugodt pénzügyi hátteret, akkor elsősorban arra van szükséged, hogy elkezdd tudatosabban kezelni a pénzügyeidet. Ha nem tudod, hogyan kezdj hozzá, akkor a pénzügyi tervező csomagom biztosan a segítségedre lesz ebben.