Tudod, hogy mi az egyik legnagyobb nehézség a költségvetés készítésben? Képzeld el! Szépen eltervezel mindent a hónap elején. Mennyit költesz majd élelmiszerre, rezsire, üzemanyagra, és akkor 2 nappal később elromlik a mosógép, és teljesen felborul a gondosan elkészített költségvetésed…
Bizony, ezek a váratlan kiadások. Ugyan nem tudjuk őket előre megjósolni, de van mód arra, hogy felkészüljünk rájuk.
Váratlan vagy várható kiadás?
Vannak olyan kiadásaink, amiket időnként elfelejtünk, mert nem fordulnak elő minden hónapban. Ezek is váratlanul érhetnek minket, de ha jól átgondoljuk, akkor ezek inkább a várható kiadások közé sorolhatók. Érdemes átgondolni akár év elején, de tulajdonképpen bármikor, hogy egy-egy hónapban milyen nagyobb kiadásra kell felkészülnünk. Így könnyen tudunk előre tervezni velük, és időben össze tudjuk gyűjteni a szükséges összeget.
Íme néhány példa a várható és váratlan kiadásokra:
Egészséghez kapcsolódó várható kiadások: vitaminok, étrendkiegészítők, magánorvos, gyógyszerek, új szemüveg vagy kontaktlencsék, szülés, élet- és balesetbiztosítás díja
Váratlan kiadások: eltörött, elvesztett szemüveg cseréje, baleset, megbetegedés esetén szükséges gyógyszer, magánorvosi ellátás
Szezonális várható kiadások: kirándulások, kertrendezés, nyári üdülés, karácsony
Gyerekekhez kapcsolódó várható kiadások: ruha, cipő, iskolai kirándulások, születésnapi ajándékok, tanszerek, magánórák
Lakással kapcsolatos várható kiadások: karbantartás, éves elszámoló számlák (ha átalányt fizetsz), ingatlanadó, biztosítás, bútorcsere
Váratlan kiadások: javítások, elromlott műszaki cikk cseréje
Autóval kapcsolatos kiadások: biztosítások, gépjárműadó, klímatisztítás, gumicsere, autópályamatrica, időszakos szervizelés, téli és nyári gumi vásárlása
Váratlan kiadások: javítások
Egyéb kiadások: háziállatok gondozása, éves előfizetési díjak, különleges események a családban, baráti körben (esküvő, gyerek születése, szülinapok)
Egyéb váratlan kiadások: telefon vagy laptop javítása, cseréje, háziállat orvosi ellátása
Gondold végig, hogy Te mivel tudnád kiegészíteni ezt a felsorolást!
Ha nincs vésztartalék félretéve a váratlan kiadásokra, akkor ezekben az esetekben át kell csoportosítani a kiadásokat. Emiatt megeshet, hogy valamire kevesebb pénz jut abban a hónapban. Ha pedig nincs mozgósítható pénzösszeg, akkor végső esetben kölcsönre lesz szükség.
Mi a jó megoldás?
A váratlan kiadások fedezésére jó megoldás a vésztartalék gyűjtése, vagy köthetünk különböző biztosításokat arra az esetre, ha baleset ér minket vagy ha a lakásunkban történik valami. Fontos, hogy a biztosításoknál a saját igényeinket tartsuk szem előtt, ne fizessünk feleslegesen olyan dolgokért, amire nincs szükségünk.
A várható kiadásainkról (ami nem fordul elő minden hónapban) vezessünk egy listát, amit minden hónap elején, amikor a költségvetésünket állítjuk össze, átnézünk. Ha valamit mégis elfelejtettünk, azt pótoljuk, hogy a következő évben ne maradjon ki.
A lista alapján pedig már előre készülni tudunk, és nem kell egyszerre kifizetnünk a nagyobb összegeket, hanem akár egy-egy borítékba gyűjtve, hónapról-hónapra félre tehetünk bizonyos összegeket, hogy amikor szükségünk lesz rá, akkor ott legyen.
Ha szeretnél végre kilépni a mókuskerékből és pár éven belül megteremteni egy nyugodt pénzügyi hátteret, akkor elsősorban arra van szükséged, hogy elkezdd tudatosabban kezelni a pénzügyeidet. Ha nem tudod, hogyan kezdj hozzá, akkor a pénzügyi tervező csomagom biztosan a segítségedre lesz ebben.