Nagyon sokat hallani a családi és az első házasok adókedvezményéről, viszont vannak egyéb lehetőségek is, amit az is ki tud használni, akinek nincs házastársa vagy gyereke.
Az adókedvezmény vagy adójóváírás igénylésekor abból a pénzből kapsz vissza az államtól, amiért keményen megdolgoztál. Ha ki tudod használni, akkor kár lenne veszni hagyni, és a munkáltatódnak se kerül semmibe.
Hogyan fizessünk kevesebb adót ?
Magyarországon az alábbi lehetőségek vannak az államnak fizetett adónk csökkentésére:
- Családi adókedvezmény
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- Első házasok adókedvezménye
- Személyi adókedvezmény
Adójóváírás igényelhető az alábbi megtakarítások után:
- Önkéntes egészség- és önsegélyező pénztár
- Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)
- Nyugdíjbiztosítás
- Önkéntes nyugdíjpénztár
Ki tud adókedvezményt igényelni?
A legegyszerűbben megfogalmazva az, akinek összevontan adózó jövedelme van. Vagyis például munkabért, csed-et vagy gyed-et kap, amiből vonnak személyi jövedelemadót, hiszen ilyenkor a jövedelmed államnak kifizetett részéből kapsz vissza.
Miből nem lehet érvényesíteni?
Gyes-ből, gyet-ből, valamint nincs miből visszaigényelni a katás vállalkozóknak és azoknak az egyszerűsített foglalkoztatottaknak (más néven alkalmi munkásoknak), akiknek a bevétele nem több az adómentes keretnél. Ha valaki nem fizet személyi jövedelemadót, nincs miből adókedvezményt kérni.
Mikor lehet kérni az adókedvezményt?
Lehet év közben, így a nettó havi jövedelem magasabb lesz. Vagy lehet az éves adóbevallás beküldésekor egy összegben visszaigényelni az előző évre.
Hogyan lehet kérni az adókedvezményt?
Ha havonta szeretnénk érvényesíteni, akkor a kifizetőnek kell leadni a megfelelő adóelőleg-nyilatkozatot, akitől a jövedelmet kapjuk. Ezek a nyomtatványok a NAV oldaláról letölthetők, illetve már elektronikusan is be lehet küldeni a https://onya.nav.gov.hu/ oldalon keresztül. Ha egy összegben szeretnénk kérni az adókedvezményt, akkor az adóbevallásban tudjuk ezt megtenni, illetve az adójóváírásoknak az utalásáról is itt kell nyilatkozni.
Mit tehetek, ha valamelyik hónapra nem kaptam meg az adókedvezményt?
Ez olyan esetekben fordulhat elő, ha például januárban túl későn adod le az adóelőleg-nyilatkozatot vagy megfeledkezel róla, és a januári bérutalásánál veszed észre, hogy kevesebb pénzt kaptál. Az is előfordulhat, hogy a magzatról később kapod meg a 91 napos igazolást, és ugye a magzat után is már abban a hónapban jogosult vagy az adókedvezményre, amikor betölti a 91. napot. Ez a pénz nem veszik el ilyenkor, viszont a kimaradt hónapokra vonatkozó adókedvezményt már csak a következő évben az adóbevallás elkészítésekor lehet visszaigényelni.