Pénzügyi tanácsot adni nagyon nagy felelősség. Vajon a pénzügyi tanácsadó elgondolkodik azon, hogy ha egy család segítséget kér a pénzügyekben, akkor milyen nagy szerepet tölt be ő a végső döntésben? Gondol arra, hogy képes egy család jövőjét jó vagy rossz irányba is befolyásolni?
Sajnos nekem is vannak rossz tapasztalataim a múltból banki dolgozókkal és biztosítási ügynökökkel. Többek között ezért is írom ezt a blogot. Mert én is folyamatosan tanultam a tapasztalataimból, és ha akár csak egy ember elkerüli az én hibáimat, már akkor megéri az egész. Szeretném tudatosítani, hogy igenis fontos foglalkozni a pénzügyekkel. Lehet szeretni vagy nem szeretni, de attól még a mindennapi életünk része.
A döntés a te kezedben van
Ne felejtsük el, hogy a végső döntés mindig a mi kezünkben van. A hitelfelvételnél, a biztosítás megkötésénél, a bankválasztásnál stb. A pénzügyi tanácsadó felvázolja a lehetősegeket, (jó esetben nem csak egy életbiztosítást akar nekünk eladni), de nekünk kell kiválasztani a céljainknak megfelelő terméket. Ne hagyd, hogy más döntsön helyetted! És pontosan ezért fontos a pénzügyi tudatosság. A pénzügyi tanácsadó is tévedhet.
A mi történetünk a „pénzügyi tanácsadóval”
Amikor a kislányom megszületett, felhívtak az egyik biztosítási cégtől, hogy nyitottunk-e már Start számlát a kicsinek. (A kórházban kaptunk egy ajándékcsomagot, ott kellett megadni az elérhetőséget, amivel nem is volt gond.) Ez olyan 2 hónappal a születése után lehetett. Mondtam az ügyintéző hölgynek, hogy nem, erre felajánlotta, hogy kiküldi hozzánk az egyik tanácsadóját, aki segít kiválasztani a megfelelő megtakarítási lehetőséget. Tudtam, hogy valami életbiztosítás lesz a vége, de direkt belementem, mert kíváncsi voltam.
A fiatalember egy szombat délelőtt jött hozzánk, amikor a férjem is itthon volt, bár őt nem érdeklik a pénzügyek. A kislánnyal a kezemben sajnos nem tudtam eléggé figyelni rá, de a magyarázata során többször is hibázott a számolásban. Több konstrukciót is felvázolt, és éreztem, hogy ez túl szép, hogy igaz legyen. Azzal indított, hogy a Start számlán mennyi pénz gyűlik össze a 18 év alatt, ha a havi minimumot fizetjük be, amire még az állami támogatást megkapjuk. Ezt hasonlította össze azzal, hogy mennyi pénzt tudunk megtakarítani, ha havi 15.000 ft-ot (ez volt a minimum) fizetünk az életbiztosításra. Ennek szerintem semmi értelme nem volt. Ha a Start számlánál is havi 15.000 ft-tal számol, akkor lehetett volna összehasonlítani a kettőt.
Mondtam neki, hogy köszönjük, átgondoljuk, jelentkezni fogunk, de neki ez nem volt elég. A végén megkötöttük az életbiztosítást, mert szerettem volna már szabadulni és természetesen tudtam, hogy a kötvény kézhezvételétől számított 30 napon belül bármikor elállhatunk a biztosítástól, és „csak” a kötvényesítési költséget kell kifizetni.
A végső döntésünk
És mi lett a vége a történetnek? Másnap alvásidőben leültem a laptop elé, és 15 perc alatt összeraktam egy excel táblázatot az e-mailen közben megkapott pontos adatok alapján. Ezt összehasonlítottam a fiatalember jegyzeteivel, amit itt hagyott nekünk és akkor láttam, hogy elég nagy számítási hibát vétett és ezért jött ki sokkal nagyobb összeg a végén, ami nekem furcsa is volt. Átküldtem neki a táblázatot, és kértem, hogy mondja el a véleményét.
A 18 év alatt 4.214.598 Ft-ot fizettünk volna be és 18 év után kaptunk volna 4.496.744 Ft-ot. Összesen tehát a 18 év alatt 282.146 Ft lett volna a „nyereségünk”. Erre azt válaszolta, hogy ő ezt így még soha nem számolta ki. Hát ezt most vagy elhiszem vagy nem, de szomorú. És sajnos ilyen is van. Akár tévedés, akár tudatlanság, ezért ne higgyünk soha senkinek, hanem számoljunk át mindent mi magunk is, mert az a biztos. Ha pedig valamit nem értünk, kérdezzük meg a pénzügyi tanácsadót, hiszen azért van.
Az ajánlatot a biztosító felé természetesen még aznap visszamondtuk.
De akkor mégis mi alapján válasszunk pénzügyi tanácsadót? A következő blogbejegyzésben összeszedem, hogy szerintem mik egy jó pénzügyi tanácsadó ismérvei.