tr

Miért érdemes tervezni?

Mi a sikeres és boldog élet kulcsa? Nagyon sok vélemény és könyv született már, ami erre a kérdésre próbál választ adni. Én azt gondolom, hogy a megoldás mindenkinél ott van. Mindenkit más tesz boldoggá, így nincs egységes recept.

Magunknak kell rájönni, hogy mi mitől vagyunk boldogok, mikor érezzük magunkat sikeresnek. Az viszont biztos, hogy a tervezés hozzásegít ahhoz, hogy elérjük a céljainkat, amiket kitűzünk magunk elé.

Ha megkérdezzük az embereket, hogy mit szeretnének elérni az életben, akkor általában ilyen válaszok születnek: szeretnék boldog lenni, szeretnék sikeres lenni, szeretnék több pénzt keresni, szeretnék egészséges lenni, szeretnék lefogyni…

De ha megkérdezzük őket, hogy vajon kidolgozták-e a tervet ezeknek a céloknak az eléréséhez, akkor azt hiszem egyet érthetünk abban, hogy valószínűleg csak egy kisebb csoport fog igennel válaszolni. Mindannyiunknak vannak vágyai és álmai, de csak kevesen fordítanak időt arra, hogy átgondolják és leírják a konkrét tervet, ami mentén aztán sikeresen elérik a céljukat. Az életed megtervezése az egyik leghatékonyabb módszer arra, hogy elérd, amit szeretnél.

Az autóba is úgy ülünk be, hogy tudjuk, hová akarunk menni, megtervezzük az utat, ha először járunk arra, és azon vagyunk, hogy odaérjünk a kiválasztott úton. Akkor az életünkkel miért csinálnánk másképp? Hát nem ez a legegyszerűbb módszer?

Mik a tervezés előnyei?

Ha leülsz tervezni, akkor előbb-utóbb körvonalazódik, hogy mik az igazán fontos dolgok számodra. Pontosan tudni fogod, hogy mit akarsz, milyen életet szeretnél élni. Utána már sokkal könnyebb lesz nemet mondani azokra a dolgokra, amik nem visznek előre. 

A tervezés további előnye, hogy könnyebben tudunk majd dönteni. A döntéseink nagy része ugyanis befolyásolja az életünket. Ha tudjuk a céljainkat, akkor az sokat segít a jó választásban.

 Ha a mindennapi feladataink során is elkezdünk terveket készíteni, akkor nagyban növelhetjük a saját hatékonyságunkat. Lehetnek ismétlődő terveink, pl. a takarításra, főzésre. Ha egyszer kidolgozzuk ezeket, akkor utána már nem kell a tennivalókon gondolkodni, csak csinálni, ami sok időt megtakarít. De ugyanez igaz a munkahelyi feladatokra is. Ha reggel 5-10 percben átgondolod a napodat, hogy mikor mivel akarsz foglalkozni, sokkal gyorsabban haladsz majd. A lényeg, hogy mindig írj listát! Ne csak a fejedben legyen meg. Vedd előre a sürgős feladatokat, hogy azokkal biztosan végezz, és haladj sorban a többivel. Amire nem jut idő, azt sem fogod elfelejteni, ha már egyszer leírtad. 

 Én a magam részéről, ha nem tervezem meg a napomat, akkor csak azt látom, hogy elment az idő, de fogalmam sincsen arról, hogy mit csináltam. Mert eszembe jut mindenféle apróság, miközben a fontos dolgokat hajlamos vagyok emiatt elfelejteni. Ha van egy terv, sokkal hatékonyabb vagyok.

 Felmerülhet viszont a kérdés, hogy minek tervezzünk hosszú távra. Hiszen ki tudja mi lesz holnap vagy jövőre? A tervezés segít elérni a célt. Ha van egy cél, akkor tudjuk az irányt és ki tudjuk jelölni az utat. A legnagyobb álmot is fel lehet bontani kisebb mérföldkövekre, és máris egyszerűbb elindulni. Viszont nem szabad görcsösen ragaszkodni a tervekhez. Rugalmasnak kell maradni, hogy alkalmazkodni tudjunk a váratlan helyzetekhez. Ha közbejön valami, akkor nyugodtan álljunk meg, nézzük meg, meddig jutottunk és hogyan tudunk tovább menni. Attól, hogy valamin változtatni kell, még haladhatunk a cél felé, csak néha lassabban vagy kerülő úton.

Hogyan tervezzünk?

Határozd meg a legnagyobb céljaidat! Gondold át az életed minden területét! Fontos, hogy a céljaid reálisak legyenek, elérhetőek.

Ha ez megvan, akkor állítsd fel a sorrendet! Mit szeretnél először elérni? Oszd fel őket rövid és hosszú távú célokra! 

Azután készíts tervet! Nem kell azonnal minden célra tervet készíteni. Sőt, talán könnyebb először csak mondjuk a fő céllal kezdeni. Gondold át, dolgozd ki a megvalósítási tervet, bontsd fel kisebb részekre és írd le!

Később folyamatosan kiegészítheted további kisebb-nagyobb célokkal. Amint szokássá válik a tervezés, és megtapasztalod az előnyeit, egyre gyorsabb és könnyebb lesz a folyamat.

Nézd meg a nyomtatható tervezőimet, amiknek a segítségével megtervezheted a pénzügyeidet és a háztartásodat is!

 

Legutóbbi bejegyzések:

Fogyókúra és a pénzügyek

Fogyókúra és a pénzügyek

Nagyon sokszor eszembe jutott már, hogy a költségvetés készítés és a fogyókúra között milyen jó kis párhuzamot lehet vonni. Szerintem elég sokan vagyunk, akik életükben már legalább egyszer belefogtak valamilyen diétába. Bevallom nekem is volt mindenféle...

Pénzügyek a párkapcsolatban

Pénzügyek a párkapcsolatban

Ha nálad is előfordulnak nézeteltérések a pároddal a pénz miatt, akkor tudd, hogy nem vagy egyedül. Sokan mondják, hogy a pénz nem számít, nem fontos. De akkor vajon miért van az, hogy a válások leggyakoribb okai között bizony a pénzügyi problémák is szerepelnek?...

Mi a célod a pénzzel?

Mi a célod a pénzzel?

Amikor a pénzügyekről beszélünk, akkor az egyik legalapvetőbb kérdés az, hogy mi a célod a pénzzel? Te vajon tudatosan kezeled a pénzügyeidet? Úgy, hogy az a lehető legjobban szolgálja a céljaidat és az érdekeidet? Ha nem tudod vagy nincs egyértelmű célod, akkor...

Családi adókedvezmény igénylése egy összegben

Családi adókedvezmény igénylése egy összegben

  Amennyiben év közben nem vetted igénybe a családi adókedvezményt, vagy kimaradt valamelyik hónap, akkor a következő évben, az adóbevallás beadásakor van lehetőség arra, hogy az adókedvezményt egy összegben kérd. Ha csak kimaradt valamelyik hónap, akkor minden...

Hogyan készülj a váratlan kiadásokra?

Hogyan készülj a váratlan kiadásokra?

Tudod, hogy mi az egyik legnagyobb nehézség a költségvetés készítésben? Képzeld el! Szépen eltervezel mindent a hónap elején. Mennyit költesz majd élelmiszerre, rezsire, üzemanyagra, és akkor 2 nappal később elromlik a mosógép, és teljesen felborul a gondosan...

A költségvetés készítés alapja

A költségvetés készítés alapja

Amikor költségvetést készítesz, akkor tulajdonképpen felosztod a jövedelmedet a szükségleteid és a vágyaid között és próbálod megteremteni az egyensúlyt. Nézzük az alapokat. Mi a szükség és mi a vágy? Az alapvető szükségletekhez sorolhatjuk a lakhatást, a ruházatot,...

Kinek emelkedik a GYED összege 2021-ben? (GYED kalkulátorral)

Kinek emelkedik a GYED összege 2021-ben? (GYED kalkulátorral)

A gyermekgondozási díjnak van egy maximuma, ami az aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-a. Ha viszont emelkedik a minimálbér, akkor a GYED maximum összege is emelkedik, általában az év elején. Most sikerült jó sokáig elhúzni a döntést, így csak a héten született...

Hogyan vezess be könnyedén új szokást az életedbe?

Hogyan vezess be könnyedén új szokást az életedbe?

Minden szokásunk, még a legkisebb is, az idő múlásával hatalmas hatással lehet az életünkre. Az, amit másoknak mondunk magunkról és a helyzetünkről, amit megeszünk, megiszunk, a sportolási és költési szokásaink. Talán nem is tudatosítjuk, pedig ezek mind befolyással...